Je moderní daňová a účetní kancelář s mnohaletými zkušenostmi nabízející komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, zpracování mezd a daňového poradenství. Služby poskytuje širokému spektru zákazníků, od živnostníků až po malé a střední firmy z celé ČR.

Minimální mzda v roce 2021

Minimální mzda v roce 2021 Datum: 04.02.2021

Minimální mzda v roce 2021

Jako každý rok se zvyšuje minimální mzda, tentokrát na částku 15.200 Kč, tedy 90,5 Kč/hodinu. S touto změnou se zvyšují i jiné částky. Jedná se například o zaručenou mzdu pro jednotlivé skupiny prací, příplatek ve stiženém pracovním prostředí, školkovné nebo daňový bonus na dítě.

Od 1.1.2021 se zvyšuje částka minimální mzdy na částku 15.200 Kč (90,50 Kč/hodina). 

S tím se zvyšují i částky, které se od minimální mzdy odvíjejí. Jedná se zejména o výši zaručené mzdy pro jednotlivé skupiny prací.  

Nejnižší úrovně zaručené mzdy se uplatňují u těch zaměstnanců, kteří nemají mzdy sjednány v kolektivních smlouvách, a u zaměstnanců pracujících ve veřejných službách a veřejné správě. Pro účely zaručené mzdy se jednotlivé práce řadí do osmi skupin jejich zařazení do skupin naleznete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Nejvyšší částka zaručené mzdy od 2021 je 30.400 Kč. 

 

Dalšími částkami, které se odvíjejí od minimální mzdy jsou:

- Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí – je méně 10 % z minimální mzdy, tj. hodinová sazba příplatku pak vychází minimálně na 9,05 Kč.
- Zvyšuje se sleva na dani za umístění dítěte, tzv. školkovné, za rok 2021 na 15 200 Kč.

- Zvyšuje se hranice příjmů, které musí být dosaženy pro nárok na výplatu daňového bonusu na dítě, tj. šestinásobek minimální mzdy (91 200 Kč), resp. měsíčně polovina minimální mzdy (7 600 Kč) pro nárok na měsíční daňový bonus u zaměstnavatele.

- Zvyšuje se limit pro evidenci u úřadu práce při výkonu nekolidujícího zaměstnání. Za nekolidující zaměstnání se považuje činnost na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo činnost na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Výdělek tedy nesmí přesáhnout částku 7 600 Kč (jedná se o hrubý příjem).

- Dojde ke zvýšení minimálního vyměřovacího základu pro odvod zdravotního pojištění zaměstnanců (částka 15 200 Kč). 

- Navýšit odvod pojistného budou muset i pojištěnci evidovaní v kategorii osob bez zdanitelných příjmů (OBZP).

 

 

 

Zavřít
Využíváme soubory cookies, díky kterým Vám můžeme poskytovat lepší služby. Využíváním našich služeb s jejich využitím souhlasíte. Více o cookies Rozumím